Saatatte luulla, että perheenäidit nukkuvat öisin. Se ei kuitenkaan ole totta. Oikeasti perheenäidit syövät öisin lakritsia ja katselevat taivaalle.

Taivaalle katsominen kannattaa aina. Vaikka se onkin joskus vaikeaa.

Perheenäidillä on lastenhuoneessa kaksi lasta, yksi iso ja yksi keskikokoinen. He nukkuvat. Kolmas perheenäidin lapsista on taivaalla. Hän on hyvin pieni. Hän meni sinne hyvin nuorena. Päivisin häntä ei voi nähdä, mutta öisin, kun muut nukkuvat, perheenäiti katselee hänen kasvojaan ja muistaa, miltä hän tuoksui. Perheen pienin ei tule taivaalta takaisin, sillä taivaalta ei voi. Siksi häntä voi tavata vain öisin. 

Kaikki lapset eivät tule jäädäkseen, eikä yksikään lapsi tietenkään jäädäkseen oikeasti. Lähteäkseenhän lapset tulevat, muuttavat vanhempiensa koteihin vain kasvamaan pienistä nyyteistä hämmentävän kokoisiksi kavereiksi, jotka levittävät ympärilleen sotkua, jota vanhemmat kaipaavat lopun elämäänsä sitten kun nämä kaverit siirtävät sen sotkun omiin koteihinsa. Kaikki lapset vain eivät ennätä niin isoiksi. Kaikki eivät tule tänne kasvaakseen, jotkut tulevat todella vain käymään. Ja lähtevätkin jo nyytteinä.

Sinä iltana jolloin perheenäidin sylistä lähti pieni nyytti sille taivaalle, jolta ei tulla takaisin, perheenäiti oppi maailmasta yhden asian.

Hän oppi että maailmassa on kahdenlaisia asioita. Asioita, joille äidit eivät voi mitään, ja asioita, joille he voivat. 

Jälkimmäisen huomatessaan äitien täytyy toimia. (Ja isien.)

 

HELSINGIN KAUPUNGIN OPETUSLAUTAKUNTA 2005-2008

Puheenjohtaja
Tuomas Nurmela (Kok.)
puheenjohtaja, fil. yo
puh. 040 542 0009
tuomas@kokoomusnuoret.fi

Varajäsen Jussi Salonranta

Varapuheenjohtaja
Outi Alanko-Kahiluoto (Vihr.)
tutkija, FL
puh. 041 522 4272
outi.alanko@helsinki.fi
Varajäsen Jukka Isola

Lotta Backlund (Kok.)
opiskelija
puh. 040 531 3076
lotta.backlund@hanken.fi
Varajäsen Philip Relander

Jukka Seppinen (Kok.)
VTT
puh. 050 350 7950
jukka.seppinen@pp.inet.fi
Varajäsen Eeva-Liisa Koltta-Sarkanen

Pia Pakarinen (Kok.)
yrittäjä, OTK
puh. 040 529 4989
Faksi (09) 241 2812
pianco@kolumbus.fi
Varajäsen Pirkko Salo

Harri Liikkanen (SDP)
neuvottelupäällikkö, VTM
puh. 040 566 5715
harri.liikkanen@welho.com
Varajäsen Elena Gorschkow

Hannele Lehtonen (SDP)
erityislastentarhanopettaja
puh. 050 593 7744
hannele.lehtonen@pp1.inet.fi
Varajäsen Juhani Nokela

Jarkko Tontti (Vihr.)
kirjailija, OTT
puh. 0400 784 313
jarkkotontti@jarkkotontti.net

Varajäsen Kaarina Huhtinen

Pekka Buttler (Vas.)
tuntiopettaja, valt. yo
puh. 050 572 0399
pekka@buttler.fi
Varajäsen Paula Rauhala

Maria Björnberg-Enckell (SFP)
toimittaja
maria.bjornberg@dlc.fi
Varajäsen Gunnar Rosenqvist

Riina Nevamäki (Kesk.)
ministerin erityisavustaja, valt. yo
puh. 040 705 2593
riina.nevamaki@ktm.fi
Varajäsen Jari Haapiainen

Kaupunginhallituksen edustaja
Heli Puura (SDP)
lakimies
puh. 050 525 2673
heli.puura@sttk.fi
Varajäsen Anita Vihervaara


Nämä ihmiset kaipaavat kipeästi asiallista tietoa siitä, miksei juuri sitä hyvää koulua, josta sinä tiedät jotain, saa lakkauttaa. Ja he kaipaavat sitä tietoa juuri sinulta.

Hyvää yötä iso ja keskikokoinen, hyvää yötä pikkuinen.

Ja muut.